Vloni v Itálii u moře a letos k jezeru do Rakouska

Italská dovolená, Marina di Camerota

V červnu se konečně po covidové přestávce vypravila BONA se 17 klienty k moři do jižní Itálie. Za pracovníky jela Tereza Čadová z terénu Praha 4, Baru Beranová ze stejného týmu, Lucia Majerská ze sklárny a Adam Janovič jako zdravotní sestra. V případě krize jsme měli smluvenou podporu psychiatra Mudr. Pastuchy na telefonu.

Rozhodli jsme se vydat až na jih, abychom zajistili klientům jak krásné slunečné počasí před počátkem turistické sezony, tak i čisté moře. Cesta tam se nám poněkud prodloužila dopravními zácpami hned u Berouna, kde jsme pár hodinek nabrali, v Německu dopravní situace také nebyla na jedničku. Po celkem více než 25 hodinách jsme konečně byli na místě. Z cesty jsme předem měli velké obavy, nicméně klienti byli velmi stateční a vše zvládli s přehledem. Zabydleli jsme se v hezkých a čistých bungalovech. Klienti většinou už během cesty našli parťáky ke spolubydlení a nikdo nám nezůstal na ocet. Všichni jsme se těšili k moři, někteří ho viděli poprvé, jiní byli zkušení cestovatelé a někdo se dokonce plynně domluvil italsky. 

V průběhu zájezdu si každý našel své. Někdo vyrazil do města, další po památkách nebo po místních kopcích. Na většinu dní jsme klientům za pomoci delegátky připravili různorodé akce, např. noční rybolov, výlet lodí po okolí s koupáním na krásné pláži Spiaggia Pozzallo, místní trhy a v neposlední řadě výlet na poutní místo k soše Ježíše Krista v Maratey.

Snídaně jsme si připravovali (částečně ze zásob, které jsme si vezli z potravinové banky, částečně z místních specialit), oběd si každý obstaral sám podle svého gusta a večeřeli jsme společně v místní restauraci. 

Celý zájezd proběhl bez větší zádrhelů a zdravotních potíží, až na pár spálených zad a opruzenin. Když někomu nebylo psychicky úplně hej, většinou se to podařilo zahnat povídáním nebo procházkou.

Zpáteční cesta už byla snesitelná, podařilo se nám přesvědčit řidiče, aby vylili záchod v autobuse, takže jsme ho slavnostně mohli používat.

Pobyt se uskutečnil jen díky finanční injekci, kterou poskytlo vedení BONY, protože dotace kvůli navýšení cen nestačily. Ohlasy klientů byly pro nás pracovníky velmi dojemné, i slzičky ukáply.

Za nás za pracovníky doufáme a věříme, že se příští rok zahraniční zájezd znovu uskuteční. Přesto, že jsme se na chvíli nezastavili, užili jsme si to a přijeli jsme plní nových zkušeností a nezapomenutelných zážitků.

Ohlasy klientů:

Dáša Lálová:

„Bylo to úžasné, všichni byli moc milí. Moc ráda bych jela příští rok znova.“

Tomáš Fiala:

„ Někdy mi bylo špatně, ale po popovídání s vámi mi bylo líp. Nejvíc jsem si užil výlet lodí. Zajímalo by mě, kam pojedeme příští rok.“

Petr Pacák: 

„Bylo to nad moje očekávání, bylo to pohodové, naprostá volnost až na ty komunity. Až na neumyté nádobí mých spolubydlících bylo vše skvělé. Z vaší strany vše perfektní, starali jste se o nás, jak jste mohli, bylo to úžasné. Připravovali jste nám snídani, starali jste se perfektně. Doufám, že budu moct jet příští rok znova.“

Dan Koucký:

„Cesta se mi líbila autobusem, ale mohli bysme letět. Poprvé jsem viděl moře, v autobuse všichni vykřikli „jéééééé moře“, mně se úplně zatajil dech. Byl jsem mile překvapený, nebyl to hotel, bylo příjemný, že to nebylo přepychové. Vy tři, Lucka, Bára a Tereza jste se špičkově zajímali o to, jak se máme. K jídlu: bylo skvělé a dostupné. Když jsem viděl moře, vybrali jste krásné moře, Thyrénské a hrozně čirá a průhledná voda a to bylo to nejvíc, co se mi líbilo. Mám krásné vzpomínky a udělali jste to dobře. Když byl problém a nebylo mi dobře, Bára se mnou šla až na konec pláže a to pomohlo. Chutnal mi tam vzduch na kouření. Poprvé jsem se tam po nočních vyspal, jak mimino. Rád bych, aby se to opakovalo.“

Letos v srpnu se pro změnu chystáme k alpskému jezeru Altersee v Rakousku. Věříme, že si to s klienty opět užijeme.

Celý pobyt se uskuteční za finanční podpory hlavního města Prahy.